Srazy MBX v Mladé Boleslavi, tradice od roku 2001

Škoda 1000 MBX – Legenda fantazie a skutečnosti – 1966-2011,

45 let od zahájení výroby.

/text Výročního Srazu MBX 2001-2011 v Kosmonosích ve dnech 5. až 7.srpna 2011/

Od října roku 1966, kdy bylo v továrně Škoda v Mladé Boleslavi započato se sériovou výrobou vozu Škoda 1000 MBX letos uplyne již 45 let. Dvoudveřový automobil vycházející z modelové řady 1000 MB byl postupně vyroben ve 2.517 exemplářích včetně verze 1100 MBX. V průběhu dalších dlouhých let však tento vůz zmizel nejen ze silnic, ale i z paměti národa a stal se nakonec mezi motoristickým národem legendou. Nezmizel však nikdy z dohledu a vědomí lidí, kteří o něj jako o zajímavou ukázku československé karosářské a designerské školy usilovali a nalezli též postupně cestu k jeho téměř znovuzrození. V přelomu historického vývoje koncem osmdesátých let bylo objeveno po důkladných pátráních několik vozů, jejichž existence a nakonec i účast na různých motoristických akcích v 90.letech přivedla k tomuto legendárnímu fenoménu další a další nadšence a renovátory. S tímto vědomím jsme se seznamovali a stýkali a nakonec celá věc organizačně dospěla až ke skutečnému Srazu MBX přímo v kolébce jejich výroby v Mladé Boleslavi. Z původního počtu vyrobených vozů se jich do dnešních dob zachovala jen velmi malá část. V současné době je známo několik desítek vozů a jejich majitelů, celkový počet však nepřesahuje stovku. Všichni majitelé a příznivci vozů Škoda 1000/1100 MBX jsou pravidelně každoročně zváni na Sraz MBX zejména do Mladé Boleslavi, kde se na parkovišti před Automuzeem Škoda většina těchto srazů v minulých letech konala.

Na přelomu let 1999-2000 jsme totiž s mnoha dobrými lidmi uskutečnili historický počin. Vnukli jsme majitelům MBX a všem, kdo se o MBX zajímali, myšlenku vlastního srazu a vlastního volného zájmového sdružení na způsob klubu. Tato myšlenka se již od 1.Historického Srazu MBX v roce 2001 v Mladé Boleslavi ujala a Srazy pokračovaly jako klubová setkání až do letošního Výročního Srazu MBX 2001-2011. Letošní sraz v Kosmonosích bude další historický mezník týkající se tohoto nezvyklého a nevšedního vozidla – Legendy 60.let. Volné sdružení známé i na internetové stránce Skoda-mbx.com jako MBX Club Praha se stane součástí Autoklubu Škoda Mladá Boleslav v sekci Historických vozidel, kterou vede, řídí a organizuje okolo MBX všem známý ing.Jiří Zlámal. Tato záležitost je dána nejen postupným vývojem a ekonomickými ohledy, ale též tím, že v celém „klubovém“ životě nám s MBX vyrostla a dospěla nová generace, která se s motoristickým děním s MBX velmi sžila. Premiéra nadšení tak končí a v dalších letech půjde o standardní placený klub se všemi možnostmi, jež členství v Autoklubu Škoda skýtá a umožňuje.

Samotná existence těchto dnes již velmi vzácných vozů pro všechny motoristické generace již od spuštění sériové výroby 1000 MBX v roce 1966 byla brána jako zvláštnost. Označením MBX získala legenda předznamenání tehdejšího slibného vývoje automobilového průmyslu a automobilismu v Československu. Že mnohý tento vůz nezmizel v propadlišti dějin a kovošrotů můžeme dnes opravdu vděčit všem, kdo se již od osmdesátých a devadesátých let jeho provozováním, záchranou a renovacemi zabývali a díky jejichž iniciativě a běžným lidským vztahům se stal 1.Historický Sraz MBX v roce 2001 skutečností.

Vůz Škoda 1000 MBX a jeho varianta 1100 MBX se tedy stal symbolem charakterizujícím československou dobu šedesátých let s příchutí zvláštnosti stylem On the Road. Doba jeho vzniku se vyznačovala tím, že tehdejší generace doufaly v to, že již nic horšího než byla 2.světová válka v naší zemi již nenastane. Využily proto všech příslušných znalostí inženýrů, techniků a dělníků, které se v továrně Škoda nahromadily již od 30.let a od doby působení ředitele a zakladatele Klementa včetně technologií a znalostí implantovaných v Mladé Boleslavi za války a zejména poválečných konstrukcí automobilového vývoje s motorem vzadu.

Za uplynulá léta jsme se mnohokrát viděli na Srazech a jiných motoristických akcích nejen doma v Čechách, ale i v Evropě. Mnozí z Vás se zúčastnili i mnohých zahraničních jízd a prezentací MBX v západní Evropě, kde se naše vozy staly vítanou součástí těchto setkání. Mnohá Vaše jména a Vaše známé perfektně připravené a renovované vozy jsou již dnes v širokém motoristickém podvědomí. A i když je Škoda 1000 MBX Youngtimer, nebrání to nikomu a ničemu v tom, aby majitelé těchto vozů byli právem na mnohých setkáních vítáni a bráni jako naprosto samozřejmá a autentická součást československé automobilové historie.

Automobil 1000 MBX to v celé šíři svým vnitřním i vnějším designem plně dokladuje včetně použitého motoru a dalších agregátů. Jeho prostornost v kategorii litrových vozů a velmi dobře zvládnutý design je dnes možno považovat za nadčasovou záležitost a to i přesto, že na něm lze nalézt drobnosti ukazující na některé technologické nedokonalosti. Že tento automobil nebyl tehdy doplněn vyvíjenou a v prototypu vyrobenou verzí Cabrioletu MBX, můžeme dnes opravdu jen a jen litovat. Tehdy uváděné problémy s kroucením samonosné karoserie, kvůli kterému se později celý vývoj zastavil, bylo jistě možno technologicky řešit přepracováním a zesílením podstatných nosných elementů, případně jiných prvků v konstrukci karoserie a podvozku. Bohužel však k naší velké škodě a lítosti k zavedení kabrioletu do výroby nikdy nedošlo. Tento vývoj a konstrukci dále nerozvíjet a zastavit bylo tehdejší rozhodnutí příslušných orgánů a institucí. Takové rozhodnutí je pro nás dnes samozřejmě nepochopitelné stejně jako mnohá další, kdy se v tehdejším státě do různých projektů nejprve vložilo enormní úsilí lidí i velké finanční prostředky, aby to později bylo jediným škrtnutím pera zastaveno.

Smutné, a tak se také stalo, že my všichni s těmito auty vyrostlí a s odježděnými statisíci kilometry, jsme dnes skutečně ochuzeni o opravdový a nefalšovaný kabriolet s motorem vzadu v úrovni tehdejších vozů Renault Floride či Karmann Ghia. Tedy možnost mít tehdejší konstrukčně nový a přitom otevřený vůz v parném létě nejen k rybníku u Třeboně a k babičce do Lhoty, ale i do Evropy na Riviéru, k Jadranu nebo na Balaton.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že z hlediska pasivní i aktivní bezpečnosti by tento Cabriolet stejně jako mnohé podobné vozy vyráběné v Itálii, Francii, Německu a Anglii byl velmi slabě vybaven a to by v podmínkách českých silnic a s ohledem na chování řidičů a lidí u nás zcela jistě vedlo k tomu, že by počty pomníků u silnic byly mnohem výraznější již od přelomu 70.let, kdy se zprovoznily první úseky dálnice D1 a nikoliv až od let 90., kdy se dvě auta v rodinách stávala standartem. Cabriolet MBX tedy nemáme, ušetřilo se tím zřejmě mnoho finančních prostředků ve výrobě, které mohly být vloženy v té době do vývoje modelové řady 720, a zcela jistě mnoho životů při případných nehodách a karambolech na silnicích. Jestli je to tak dobře či špatně – na to si již musí každý motorista s vědomím o historii a bezpečnosti na silnicích odpovědět sám.

MBX tedy známe od roku 1966 plných 45 let jen ve verzi hardtop, ale i tak je stále ve středu pozornosti. Všichni majitelé, kteří tyto vozy mají ve svých garážích, mohou tedy na Výročním Srazu MBX 2011 v Kosmonosích směle prohlásit, že MBX je vklad, který nám vyšel, i když po Cabrioletu stále slzíme. ☺☻

Vydat se dnes  těmito automobily ze šedesátých let na jakoukoliv cestu a za hranice především vyžaduje v nejvyšším ohledu mít na zřeteli zejména vlastní bezpečnost. Je třeba myslet především to, že při vážnější nehodě MBX nemá proti moderním automobilům žádnou šanci, proti těžším vozům již teprve ne. Proto považujeme za důležité tuto historickou legendu užívat v poklidu a jízdu vychutnávat i s citem pro krajinu. Méně plynu – více rozumu. ☺

**

Výroční Sraz MBX 2011 – 45 let věku  MBX ještě stále není tolik, do dalších let všem majitelům a příznivcům přejeme mnoho šťastných kilometrů za volantem i dobrých chvil při opravách a renovacích. A také dobrou mysl a pevné nervy a zdraví.

 

Na Vaši účast s MBX se těší

Zdeněk Wachfaitl  a Jiří s Ivou Zlámalovi

 

no.45 copyright640