Favorit On the Road

Vzhledem k tomu, že jsem se kdysi / 1984-88/o tento svého času inovativní boleslavský výrobek  velmi zajímal a stál o jeho vlastnictví  a věnoval tehdy hodně času, úsilí i peněz na jeho pořízení,  přišlo mi v posledních několika letech, že dnešní náhledy a doba na tento vůz a jeho vývoj, výrobu, vlastnosti a možnosti jsou posuzovány se zbytečným až nepatřičným despektem. Zkrátka, že se dnes k této modelové řadě z projektu 781 řada lidí vyjadřuje poněkud nemístně až macešsky. Mě to tak nikdy nepřipadalo, byla a je to dodnes ukázka doby a vývoje nejen v designu ale i v tehdejších technických a finančních možnostech .

Od té doby, co otec vyměnil poválečného Minora za embéčko vládly u nás motory vzadu. Prošel jsem rodinným embéčkem, strýcovou stovkou nebo švagrovou 105. Nakonec i moje 120, kterou jsem novou kupoval tři roky před Favoritem, nebyla nic jiného než vylepšené původní embéčko. Takže přechod nebo spíše přerod byl velký a hlavně kvalitativně úplně jinde. Jak se dnes s oblibou říká – byla to jiná liga, Favorit  s pohonem předních kol už byl přece jen jiná jízda. Auto mi se vším všudy padlo do ruky i do nohy – takové správné akorát – jako kdyby to snad bylo srostlé se mnou, jen jsem si sedl  k volantu. Jízdních příhod a zážitků bylo za poměrně krátkou dobu, co jsem tu mou původní 136 vlastnil více než dost. Tak se možná ještě  postupně rozpomenu a vytáhnu pár  dnes již  i pro mne historických foto záběrů.Fav92 2019

Těchto pár řádků dnes ale je tu jen pro uklidnění – Nový rok 2019 je již za dveřmi a já se spíše potřebuji naladit, aby i v příštím roce mohlo pokračovat v postupných krocích to, co letos u mne  začalo. Malý nostalgický návrat k domácímu autoparku se škodovkami. Mé letité MBX, jenž v lednu oslaví v provozní kondici 50 let na kolech a na silnicích a jeden výrobek konceptu 781, na něž jsme celá osmdesátá léta čekali  jako na smilování boží a který se tu nakonec  díky panu ing.Hrdličkovi přece jen objevil. Gloria Dei. A já jsem usoudil, že by se ke mně mohl zase vrátit. Takže jednoduše a prostě Favorit On the Road – stav 1/7/2018.

FB na cestě do Brandýsa

Auto prošlo velmi náročnou úpravou a opravou interiéru a také elektroinstalace. Letos na jaře od 8.dubna je již zase On the Road. Po zimní přestávce je zde. Stav 8/4 2019,  via Čáslav.

Fan 8.4. 2019 via Čáslav página

Abych ozřejmil některá data, tak můj původní automobil odešel z mého dohledu 8.4.1993. Byl to tehdy velmi hektický den, hodně zážitků a nakonec karambol.

No a tenhle dnes již také skoro veterán mi začal skutečně sloužil v podobné datum, 8.4. 2019, je však jen symbolické, po těch letech je všechno jinak, hold je to nostalgie, po době před třiceti lety, nové auto, prázdné silnice a velké možnosti. Dnes neplatí ani pro mne jedno, ale to zase nebrání tomu, aby se to v garáži mohlo vylepšit.

Bude pokračovat. Favorit At End.

zwmbx