Favorit On the Road

Vzhledem k tomu, že jsem se kdysi o tento svého času inovativní boleslavský výrobek  velmi zajímal a stál o jeho vlastnictví  a věnoval tehdy hodně času, úsilí i peněz na jeho pořízení,  přišlo mi v posledních několika letech, že dnešní náhledy a doba na tento vůz a jeho vývoj, výrobu, vlastnosti a možnosti jsou posuzovány se zbytečným až nepatřičným despektem. Zkrátka, že se dnes k této modelové řadě z projektu 781 řada lidí vyjadřuje poněkud nemístně až macešsky. Mě to tak nikdy nepřipadalo, byla a je to dodnes ukázka doby a vývoje nejen v designu ale i v tehdejších technických a finančních možnostech .

Od té doby, co otec vyměnil poválečného Minora za embéčko vládly u nás motory vzadu. Prošel jsem rodinným embéčkem, strýcovou stovkou nebo švagrovou 105. Nakonec i moje 120, kterou jsem novou kupoval tři roky před Favoritem, nebyla nic jiného než vylepšené původní embéčko. Takže přechod nebo spíše přerod byl velký a hlavně kvalitativně úplně jinde. Jak se dnes s oblibou říká – byla to jiná liga, Favorit  s pohonem předních kol už byl přece jen jiná jízda. Auto mi se vším všudy padlo do ruky i do nohy – takové správné akorát – jako kdyby to snad bylo srostlé se mnou, jen jsem si sedl  k volantu. Jízdních příhod a zážitků bylo za poměrně krátkou dobu, co jsem tu mou původní 136 vlastnil více než dost. Tak se možná ještě  postupně rozpomenu a vytáhnu pár  dnes již  i pro mne historických foto záběrů.

Těchto pár řádků dnes ale je tu jen pro uklidnění – Nový rok 2019 je již za dveřmi a já se spíše potřebuji naladit, aby i v příštím roce mohlo pokračovat v postupných krocích to, co letos u mne  začalo. Malý nostalgický návrat k domácímu autoparku se škodovkami. Mé letité MBX, jenž v lednu oslaví v provozní kondici 50 let na kolech a na silnicích a jeden výrobek konceptu 781, na něž jsme celá osmdesátá léta čekali  jako na smilování boží a který se tu nakonec  díky panu ing.Hrdličkovi přece jen objevil. Gloria Dei.

A já jsem usoudil, že by se ke mně mohl zase vrátit. zw

FB na cestě do Brandýsa